Asijský nábytek

ReklamaMít v dnešní době něco opravdu originální vyžaduje opravdu velkou dávku trpělivosti, představivosti a v mnohých případech i peněz. To platí nejen v oblasti módy, či aut, ale i v architektonice a nábytku. Právě na nábytek se zaměříme v dnešním článku – konkrétně pak na ten asijský.

Čím se vyznačuje asijský nábytek?

Asijský nábytek láká zejména Evropany už od dob koloniálních cest v dávných dobách. Ostatně mnoho kusů nábytku se dovezlo do Evropy právě v této době, avšak tyto kousky jsou dnes buď v muzeích, či v soukromých sbírkách potomků bohatých Evropanů. Asijský nábytek se vyznačuje svou zdobností a účelností. Zároveň si však zachovává svou jednoduchost a kvalitu.

Co se týče asijského nábytku do obývacího pokoje, zapomeňte na prostorné a obrovské sedačky z kůže. Asijský nábytek je v této oblasti poměrně účelný – sedačky i židle jsou velmi blízko zemi (dříve se dokonce sedělo přímo na zemi). Tomu je uzpůsoben samozřejmě i stůl, který je velmi nízký a i dnešní asijské repliky se vyrábí ze dřeva asijských stromů. Důležité jsou také tvary – Čína je typická pro svůj hranatý nábytek, který je mnohdy doplněn o přírodní materiály, zejména pak bambus, papír, či asijské dřevo. Pozadu nezůstávají ani mnohé doplňky, jako jsou různé vonné svíčky, lampiony, gongy, či paravany.

Reklama

Asijský nábytek ve společenských místnostech

Společenské místnosti jsou pak velmi často strohé, až minimalistické. Nábytek je do jisté míry ochuzen o emoce, což je dáno i asijským náboženstvím, které se specializuje na askezi a odmítání pozemského smyslového vnímání. Ruku v ruce s tím najdete i v mnoha asijských domácnostech Buddhu – a to v jakýchkoliv velikostech. Movitější rodiny si pak zakládají na velkých sochách, které najdete nejčastěji u vchodu do domu. Nepsané pravidlo ale říká, že by se soška Buddhy měla objevovat v každé místnosti domu.

Pokud Vás zajímá skutečně pravý asijský nábytek, zkuste se porozhlédnout spíše po bazarech a sběratelích. V klasických obchodech je nabídka dosti omezená.